EFSANELER VE GERÇEKLER

EFSANELER VE GERÇEKLER

EFSANELER VE GERÇEKLER

EFSANELER & GERÇEKLER

EFSANE : ‘’Bor madeni insan sağlığına zararlıdır’’.
GERÇEK: Bor madeninin insan sağlığına zararı bulunamamıştır. Günümüzde sağlık sektöründe dahi kullanılan bir elementtir. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından hazırlanan 2002 tarihli raporda, ‘’yetişkin bir insanın günde 1 ila 13 mg bor tüketebileceği’’ belirtilmiştir. Bor, canlıların yaşamlarında gerekli bir besin elementidir. İçeriğinde bor elementi barındıran besinlerin başında; elma, muz, kiraz, şeftali, armut, erik, üzüm, taze fasulye, brokoli, salatalık, havuç, fındık ve fıstık gibi gıdalar gelmektedir.

EFSANE: Borlu yalıtım pahalıya mal olur çünkü ülkemizdeki bor madenleri yabancı firmalar tarafından çıkarılıp, işlenmektedir.
GERÇEK: Bor madeni, bir kamu kuruluşu olan Eti Maden tarafından çıkarılmakta ve işlenmektedir. Eti Maden bor ile üretilen tüm ürünleri desteklemektedir. Borlu yalıtım, ısı, ses ve yangın yalıtımını tek kalemde üstlenerek ve 60 yıllık performans ömrüyle hesaplı olduğunu kanıtlamıştır.

EFSANE: Borlu yalıtımın ana malzemesi kağıttır. Bu nedenle yanıcılık oranı yüksektir ve can güvenliği için sakıncalıdır.
GERÇEK: Borlu yalıtım selüloz yününe yüzde on dokuz (%19) oranında bor enjekte edilerek imal edilir. Borlu minerallerin büyük bölümünü boraks oluşturmaktadır. Bor elementinin yanıcılık oranı sıfırdır. Yanmaz elementin selüloz içinde küçük aynalar oluşturarak, hem selüloz yününü hem de uygulama alanını korumaktadır. TSE normlarına göre borlu yalıtım (B SINIFI) ‘’yangın geciktirici’’ sınıfıdır.

Üzerine yoğun miktarda alev püskürtme uygulanan borlu yalıtım malzemesi.
Üzerine alev püskürtme uygulanan borlu yalıtım malzemesi.